איך לשחרר מחסומי כתיבה

איך לשחרר מחסומי כתיבה

מעוניינים לכתוב סיפור, מאמר או כתבת תוכן מקצועית ואינכם יודעים מהיכן להתחיל? כותבים וחשים שהטקסט  חוזר על עצמו ואינכם מחדשים דבר? עוסקים במלאכת הכתיבה באופן קבוע ובתקופה האחרונה אתם חשים שאתם "תקועים"? מאמר זה יעזור לכם לשחרר את מחסום הכתיבה אשר מונע מכם לכתוב את אותה יצירה בה אתם מעוניינים. הבה נתחיל..

האם מדובר על מחסום כתיבה?

השאלה הראשונה אותה אתם צריכים לשאול את עצמכם היא האם המחסום נובע מהפרעת קשב וריכוז או כל בעיה אחרת אשר אינה קשורה להיבט הרגשי. באם הגעתם למסקנה שהפסקתם ליצור משום פחד מביקורת, משום העובדה שאתם פרפקציוניסטים ואינכם מסוגלים "לזרום" עם הכתיבה, שכן אתם חייבים לעבור ולתקן כל משפט עד אשר תגיעו לתוצאה הרצויה לכם. אם מחסום הכתיבה שלכם נובע כתוצאה מעייפות, חוסר מוטיבציה או סטרס שאיבדתם את היצירתיות שלכם, אל דאגה. קרוב לוודאי שתוכלו לפתור את הבעיה ובמהירות וזאת על ידי שינוי הרגלי חיים.

אז מה ניתן לעשות לגבי המחסום שלכם?

  1. תקבעו שעות עבודה שנוחות לכם – הדבר הראשון הוא להחליט מהן השעות הנוחות ביותר לכתיבה, מבחינתכם. יש כותבים שאוהבים לכתוב בשעות השקטות של הלילה ואילו אחרים אוהבים לכתוב בשעות הבוקר המוקדמות. אל תכפו על עצמכם עבודה בשעות שאינן מתאימות לכם.
  2. היפטרו מהסחות הדעת – החליטו שבעת הכתיבה אתם שמים את הפלאפון בחדר אחר ועל מצב "שקט", שאינכם נכנסים לבדוק מה חדש ברשתות החברתיות ושאינכם עונים למיילים. אם אתם עצמאיים שעובדים בבית, סגרו את עצמכם בחדר מסוים ועדכנו את בני הבית, שאתם בעבודה עד שעה מסוימת ואין כניסה לחדר זה.
  3. אל תוותרו על פעילות גופנית – לא לוותר על פעילות גופנית יומיומית. פעילות גופנית משחררת מסטרס  ופעמים רבות מצליחה לגרום ליצירתיות לחזור, שכן אנחנו לרוב מצליחים להגיע לתובנות חשובות בעת ההליכה/ריצה/שחייה. אם אין לכם חשק להתחיל ולצאת שימו מוזיקה ורקדו 5-10 דקות בסלון..
  4. קהילת כותבים – פעמים רבות סיעור מוחות משותף, תחרות של כותבים, קביעת מסגרת שעות כתיבה משותפות בה יש גם זמן רבע שעה ללגימת קפה עם החבר ורבע שעה לדיבורים יכולים לעזור לכם להתנער מהתקיעות, ליצור דינמיקה חברתית ולחזור ביתר קלות לכתיבה.
  5. 5.       "מרמים" את המערכת – אם אתם חשים שאתם לא מצליחים להתחיל ולכתוב את המאמר או הסיפור, "רמו את המערכת" והתחילו לכתוב את הפסקה השנייה של המאמר ואילו את הפתיח כתבו רק בסוף. יש גם כותבים שמתחילים בכתיבת הסיכום ולאחר מכן מתחילים לכתוב את המאמר.
  6. עריכה רק בסוף – בעת הכתיבה, אל תעצרו כל רגע, על מנת לערוך כל משפט ומשפט. כתבו את המאמר או את הסיפור כולו ורק לאחר שאתם מסיימים התחילו בשלב העריכה. תתפלאו עד כמה עריכה יכולה לתסכל ולמנוע התקדמות בכתיבה.

לסיכום, כל כותב נתקל בשלב זה או אחר במחסום כתיבה. חשוב לדעת שהדבר קורה לכולם ואין זה אומר שהגיע הזמן לחפש אחר תחום עיסוק אחר. ברגע בו תבינו מהי הסיבה שגרמה לכם לאותה תקיעות וחסימה כתיבתית ותתחילו ליישם את הטיפים שלנו, קרוב לוודאי שהבעיה תיפתר.

מאמרים נוספים

רוצה כבר לראות את הספר על המדפים?

צרו קשר והוציאו את היצירה שלכם לאור.

סגירת תפריט